Dlaczego Shou Sugi Ban?
Określenie Shou Sugi Ban pochodzi z Japoni (焼 杉 板) i dosłownie można je przetłumaczyć jako „spalona deska cedrowa”.
Metoda, o której współczesny świat zdawał się zapomnieć, przeżywa swoje odrodzenie. Ponowny powrót do łask związany jest przede wszystkim tym, że drewno dzięki technice Shou Sugi Ban uzyskuje trwałość i przepiękną fakturę bez użycia szkodliwych preparatów chemicznych.
Dodatkowo odchodzi się od stosowania sztucznych materiałów, w zamian stosując coraz więcej naturalnego drewna.
Każdy kto ceni sobie naturalność i ekologię, powinien zainteresować się tą japońską techniką, która zaczyna być coraz bardziej popularna na całym świecie i powoli zostaje doceniana również w Polsce.
Główne zalety desek opalanych metodą Shou Sugi Ban
Czy drewno Shou Sugi Ban zmienia kolor?
Niejednokrotnie powtarzamy swoim klientom, że drewno jako materiał naturalny, reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jakie, temperatura otoczenia, wilgotność czy światło słoneczne. Jak w każdym materiale naturalnym, również w deskach opalanych metodą shou sugi ban zachodzą procesy biochemiczne i fotochemiczne. Jednak największy wpływ na drewno ma promieniowanie UV. Jest to najbardziej widoczne, przy deskach elewacyjnych, które pokryte są naturalnym olejem bez dodatkowego barwnika, zmieniającego naturalny kolor drewna. Ekspozycja drewna na działanie promieni słonecznych powoduje, że lignina, w skład której wchodzą chromofory ulega degradacji, co powoduje, że na powierzchni drewna tworzą się dodatkowe związki fenolowe.
Proces zmiany koloru nie następuje równomiernie i w dużej mierze zależy od czasu i intensywności działania promieni słonecznych. Również rodzaj drewna i sposób jego zabezpieczenia w dużej mierze wpływa na szybkość zmiany koloru. Gatunki egzotyczne znacznie dynamiczniej reagują na działanie światła (m.in. Meranti, modrzew syberyjski, cedr kanadyjski). Z kolei krajowe gatunki drewna jak dąb jesion dłużej utrzymują swój naturalny odcień.
Dlatego zmodyfikowana termicznie powierzchnia drewna, np. poprzez opalanie lub wędzenie, jaśnieje z czasem, co można zaobserwować po odkręceniu lamp, reklam lub innych rzeczy znajdujących się na elewacji. W tych miejscach zauważalna będzie różnica w kolorze, co jest rzeczą naturalną, ze względu na procesy zachodzące w drewnie opisane powyżej.